İnternet Kampanyaları

EN SON KREDİ KARTI KAMPANYALARI

TAKSİTLİ ARABA KAMPANYALARI

KANSER İÇİN YENİ TEDAVİ UMUDU : İMMÜNOTERAPİ

 İMMÜNOTERAPİ

KANSER İÇİN YENİ TEDAVİ UMUDU

İmmünoterapi Nedir ?

İmmünoterapi  yardımcı kanser tedavisi türüdür. İmmünoterapi bağışıklık sisteminizin kanserle mücadele edebilmesini amaçlar. Bağışıklık sistemi vücudunuzun enfeksiyonlar ve diğer hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Beyaz kan hücreleri , lenf sistemi, organ ve dokulardan oluşur .İmmunoterapi biyolojik tedavi türüdür . Biyolojik tedavi, kanseri tedavi etmek için canlı organizmalardan yapılmış maddeleri kullanan bir tedavi türüdür.

 
İmmunoterapi Türleri

Kanseri tedavi etmek için birçok farklı immünoterapi uygulanmaktadır.

Vücudun belirli hedeflerine bağlanmak için tasarlanmış  olan monoklonal antikorlar  kanser hücrelerini yok eder.Diğer monoklonal antikor türleri kanser hücrelerini “işaretleyebilir”; böylece bağışıklık sistemi onları bulup yok etmesi daha kolaylaşır. Bu tür monoklonal antikorlar ayrıca hedefli terapi olarak da adlandırılabilir .

T hücrelerinin kanserle mücadelede doğal kabiliyetini artırmayı sağlayan hücre transferi . T hücreleri bir çeşit beyaz kan hücresi ve bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Araştırmacılar T hücrelerini tümörden alıyor. Daha sonra kansere karşı en etkili T hücrelerini izole eder veya kanser hücrelerini bulmalarını ve yok etmelerini sağlamak için ondaki genleri değiştirirler. Araştırmacılar laboratuvarda bu T hücrelerinin büyük gruplarını büyütürler.Bağışıklık hücrelerini azaltmak için tedavilere başlayabilirsiniz. Bu tedavilerden sonra, laboratuvarda büyütülen T hücreleri, damardan iğne yardımıyla size geri verilecektir. T hücrelerinin laboratuvarda büyütülmesi işlemi, büyümelerine göre 2 ila 8 hafta sürebilir.

        Sitokinler ,  hücreler tarafından yapılan proteinlerdir . Vücudun normal bağışıklık tepkilerinde ve ayrıca bağışıklık sisteminin kansere yanıt verme kabiliyetinde önemli roller oynarlar. Kanseri tedavi etmek için kullanılan iki temel sitokine interferon ve interlökin denir.Tedavide Aşılar , kanser hücrelerine karşı bağışıklık sisteminizin tepkisini artırarak kansere karşı çalışırlar . Tedavi aşıları, hastalığı önlemeye yardımcı olanlardan farklıdır.Bacillus Calmette-Guérin’in kısaltması BCG , mesane kanserinin tedavisinde kullanılan immünoterapidir. Doğruca bir kateterle mesaneye yerleştirildiğinde , BCG kanser hücrelerine karşı bir bağışıklık tepkisine neden olur. Ayrıca diğer kanser tipleri içinde immunoterapi uygulanabiliyor.

  

İmmunoterapiyi Kimler Alabilir ?

İmmünoterapi, cerrahi , kemoterapi ve radyasyon terapisi kadar yaygın olarak kullanılmamaktadır . Bununla birlikte, immünoterapiler birçok kanser tipi tedavisi için onaylanmıştır. Kanser tedavisinde kullanılabilecek immünoterapiler hakkında bilgi edinmek için PDQ® erişkin kanseri tedavileri ve çocukluk kanseri tedavilerini inceleyebilirsiniz.

İmmünoterapi Kansere nasıl etki eder?

Kanser hücrelerinin başarılı olmasının bir nedeni, bağışıklık sisteminizden gizlenebilmeleri. Bazı immünoterapiler kanser hücrelerini işaretleyebilir, bu nedenle bağışıklık sisteminin onları bulması ve yok etmesi daha kolaydır. Diğer immünoterapiler bağışıklık sisteminizi kansere karşı daha iyi çalışacak şekilde güçlendirir.

İmmunoterapi Yan Etkilere Neden Olabilir

İmmünoterapi yan etkilere neden olabilir . Yan etkileri, aldığınız immünoterapi türüne ve vücudunuzun buna tepki vermesine bağlıdır.

En sık görülen yan etkiler iğne bölgesinde cilt reaksiyonlarıdır. Bu yan etkiler şunları içerir:

Ağrı Şişme

Ağrı

Kızarıklık

Kaşıntı

İsilik

Grip benzeri belirtilere sahip olabilirsiniz:

Ateş

Titreme

Zayıflık

Baş dönmesi

Mide bulantısı veya kusma

Kas veya eklem ağrıları

Yorgunluk

Baş ağrısı

Solunum zorluğu

Düşük veya yüksek tansiyon

Diğer yan etkiler şunları içerebilir:

Şişme

kilo artışı

Kalp çarpıntısı

Sinüs tıkanıklığı

İshal

Enfeksiyon riski

İmmünoterapiler ciddi veya hatta ölümcül alerjik reaksiyonlarada neden olabilir.

İmmunoterapi Nasıl Verilir?

immünoterapi farklı şekillerde verilebilir :

-İntravenöz (IV)

İmmünoterapi doğrudan bir damara girer .

-Oral

İmmünoterapi,  yutduğunuz kapsüllerde bulunur.

-Topikal

İmmünoterapi cildinize sürtünen bir krem ​​halinde gelir. Bu tip immünoterapi çok erken cilt kanseri için kullanılabilir.

-İntravezikal

İmmünoterapi doğrudan mesaneye geçer.

Tedaviniz İçin Nereye Gidiyorsunuz?

İmmünoterapi hastanede bir doktor ofisinde, klinikte veya poliklinik biriminde görülebilir. Ayakta tedavi, geceyi hastanede geçirmediğiniz anlamına gelir

Tedavi Ne Kadar sürer ?

İmmünoterapi aldığınız sıklığa ve süresine bağlıdır:

Sizin kanser türünüz ve ne kadar ileri olduğu

Alınan immünoterapi türü

Vücudunuz tedaviye nasıl tepki verir?

Her gün, haftada veya ayda tedavi alabilirsiniz. Bazı immünoterapiler sikluslar halinde verilir. Bir döngü tedavi sonrası bir süre dinlenme dönemidir. Dinlenme periyodu vücudunuza iyileşme, immünoterapiye cevap verme ve yeni sağlıklı hücreler inşa etme şansı verir.

İmmünoterapi nasıl hissettirir ?

İmmünoterapi insanları farklı şekillerde etkiler. Nasıl hissedersiniz ?

İMMÜNOTERAPİ ‘tedavisinde doz, kanser türüne, alıyorsanız tedavinin türü ve daha önce ne kadar sağlıklı bağlıdır  . Doktorlar ve hemşireler, tedavi sırasında nasıl hissedeceğiniz belli değildir.

İmmunoterapinin  faydaları Nasıl Anlaşılır?

Doktorunuzu sıklıkla göreceksiniz. O size fiziksel muayene yapacak ve nasıl hissettiğinizi sormuş olacak. Kan testleri ve farklı tarama türleri gibi tıbbi testlere sahip olursunuz . Bu testler tümörünüzün boyutunu ölçer ve kan çalışmalarınızdaki değişiklikleri gösterir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.