in

Konutta KDV indirimi gayrimenkul sektörünü memnun etti!

Konutta KDV indirimi gayrimenkul sektörünü memnun etti!

emlak

Gayrimenkul sektörü, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olanKDV oranının 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e düşürülmesini memnuniyetle karşıladı. Sektör temsilcileri, KDV düzenlemesinin sektöre hareketlilik getireceğini, satışları artıracağı beklentisi taşıyor.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KDV indiriminin inşaat sektörü için güzel bir haber olduğunu, ancak bunun kalıcı olması gerektiğini söyledi.

Demir, “KDV indirimi beklentimiz zaten vardı. Yüzde 8’in üzerindeki KDV’yi yanlış buluyorduk. Yüzde 8’lik KDV bir şekilde tolere edilebiliyor. KDV yüzünden müşteri kaybımız çok oluyordu. Geriye dönük kayıpları telafi edebilmemiz mümkün değil, ancak bu tarihten mart ayına kadar yüzde 8 sektöre hareket getirecektir. Analizinin daha iyi yapılıp ondan sonra kalıcı olması lazım. Büyük ihtimalle 31 Mart’tan sonra indirim kalıcı hale gelecek. Bunun sağlam temellere oturtulması gerekiyor.” diye konuştu.

KDV indirimiyle 500 bin liralık daireden 50 bin lira kâr elde edileceğini belirten Demir, “Biz bu indirimi kesinlikle vatandaşa yansıtırız. Diğer türlüsünü tüketici çok iyi görür. Böylece satışların daha da artacağını öngörüyorum.” dedi.

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da kararın birinci önceliğinin gayrimenkul sektöründeki stokların bir kısmının eritilmesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

Stoklar artmış durumda. Eritilmesine yönelik taleplerimiz vardı. Tapu harçlarına ve KDV’ye ilişkin taleplerimizin bir kısmını yerine getiren bir düzenleme bu. Sektörün en önemli problemi arsa rayicine bağlı KDV problemi. Bundan 3-4 yıl önce çıkan bir düzenleme vardı. İstanbul ve tüm Türkiye’de arsa rayiçleri 500 TL/metrekare olan arsalarda yüzde 1.500-1.000 TL/metrekare olan arsalarda yüzde 8, 1.000 TL üzeri/metrekare olan arsalarda ise yüzde 18 KDV getirilmişti. İstanbul’da bin TL altında arsa bulma şansı olmadığı için yeni yapılan projelerde KDV oranı otomatik olarak yüzde 18’e gelmişti. Eskiden beri yürürlükte olan KDV’de 150 metrekarenin üzerindeki dairelerde KDV yüzde 18’di. O da devam ettirildi. Biz bu iyi niyetli düzenlemeden de dolayı teşekkür ediyoruz. Ancak yeterli görmüyoruz. İnşaat sektörünün önemli kalemlerinden olan tapu harcı ve arsa rayicine bağlı KDV düzenlemesini de ümitle bekliyoruz.

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt ise konutlarda KDV uygulamasının, konut fiyatını belirleyen önemli bir unsur olduğuna işaret ederek, konut satışlarında KDV oranının, bulunduğu lokasyona göre belirlendiğini söyledi.

Özyurt, 150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8’e indirildiğini hatırlatarak, “Gayrimenkul sektörü açısından büyük bir açılım olarak gördüğümüz bu kararı destekliyoruz. Böylelikle konut almak biraz daha kolay hale gelmiş olacak. Özellikle bu durum, en çok büyük ev almak isteyenlerin işine yarayacak. Böylelikle konut fiyatlarında daha kolay indirime gidilebilecek. Düşen konut satışlarının bu yolla hareketlilik kazanacağını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.(Kaynak: AA.com)

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorum

0 yorum

Cari açık temmuzda 2.6 milyar dolara geriledi!

Paracard İnternet Alışverişlerinde %10 Bonus Hediye