in

TRUMP’IN TİCARET BAKANI MİLYARDER

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump’ın Ticaret Bakanlığına aday gösterdiği 79 yaşındaki milyarder iş adamı Wilbur Ross’un bakanlığını  onayladı.

Ross, Senatoda yapılan oylamada 27 “hayır” oyuna karşı 72 “evet” yüksek oranda kabul alarakABD’nin yeni Ticaret Bakanı oldu.

Trump’ın arkadaşlıkları 25 yıl öncesine dayanan  Ross, diğer kabine üyelerine kıyasla çok daha az muhalefetle karşılaşmasına rağmen yinede  eleştirilerden nasibini almışa benziyor. Senato Azınlık Lideri Demokrat Charles Schumer, oylamadan önce genel kurulda yaptığı konuşmada, Ross’un Başkan Yardımcısı olduğu Bank of Cyprus’a (Güney Kıbrıs Bankası) yönelik endişeleri ve eleştirilerini  gündeme getirdi.

Wilbur Ross

Yaklaşık 2,9 milyar dolarlık mal varlığıyla yeni yönetimin en zengin ve en yaşlı üyelerinden biri olan Ross, birçok yatırımcının uzak durduğu kömür ve çelik gibi “ölmekte” olan endüstrilere ve iflas eden işletmelere başarılı yatırımlar yapmasıyla tanınıyor.

Ross, Trump’a seçim kampanyası süresince danışmanlık yaptığı için ikilinin ticaret konusundaki görüşleri birebir örtüşüyor.

“Bir akıllı ticaret var, bir de aptal ticaret var. Biz uzun zamandır aptalca ticaret yapıyoruz ve bunu düzelteceğiz.” ve “Serbest ticaret beleş yemek gibidir ve beleş yemek yoktur. Biri kazanır, biri kaybeder. Maalesef biz yaptığımız aptalca anlaşmalarla uzun zamandır kaybediyoruz.” gibi demeçleri bulunan Wilbur Ross’un hem ABD hem de dünya ticareti için önemli rol oynayacağı öngörülüyor.

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorum

0 yorum

SOMALİ YARDIM BEKLİYOR.

Dünya sağlık örgütü ölümsüz 12 bakteriye savaş açtı